Filmvorführung "Gitmek"

- auf Türkisch mit deutschen Untertiteln -

Der Dokumentarfilm "Gitmek" behandelt eine kurdische Bewegung, die sich in Rojawa in Syrien gegen die Besetzung der Stadt durch ISIS wehrt. Ins Blickfeld genommen wird besonders eine Demonstration, die 2015 an der türkische Grenze in Suruç stattfand. Zahlreiche Menschen bekndeten dort ihre Unterstützung für die kurdischen Kämpfer, darunter auch prominente Figuren der türkischen Politik. Die Solidaritätsbekundung wurde durch eine Explosion durchrissen und hinterließ 33 Tote.

"Gitmek" belgesel filmi, Suruç'ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor. Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde cihatçı IŞİD'in düzenlediği canlı bomba saldırısında, 33 devrimci katledildi. O gün Amara Kültür Merkezi'nin önünde 300'ü aşkın insan, IŞİD'in işgalinden kurtulan Kobane kentinin yeniden inşasına katılmak üzere sınır kapısından geçmek için Türk resmi kurumlarından gelecek izni bekliyordu. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), "Beraber savunduk, beraber inşa ediyoruz" sloganıyla bir dayanışma kampanyası düzenlemiş ve Türkiye'nin dört bir yanından 300'ü aşkın kişi yola çıkarak, Suruç'ta bir araya gelmişti. Katledilen 33 devrimci arasında sosyalist, anarşist ve Kürt gençlerin yanı sıra anne ve babalar da vardı. Kürt gençlerinin yanı sıra Türk, Arap, Çerkes, Laz halkından gençler de yer alıyordu. "Gitmek" belgesel filmi, Suruç'ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor. Belgesel, "Neden yola çıktılar?" sorusuna yanıt arıyor. İstanbul'da, Ankara'da, Samsun'da, İzmir'de, Van'da da çeşitli dayanışma kampanyaları yapmak varken, bu insanlar neden yola çıkmışlardı ve ne yapmak istiyorlardı? Belgesel, bu sorunun yanıtı için katledilen devrimcilerin aileleri, yoldaşları, arkadaşları ile görüştü. 33 devrimcinin doğup büyüdükleri kentlerde çekimler yapıldı. Katliamdan sağ kurtulanlar, katliamın ardından hayatlarında yaşanan değişiklikleri anlattı. Tanıklara, "Gittiğinize pişman mısınız?" sorusu soruldu. Katliama tanık olduktan sonra Rojava devriminin savunmasında yer alan gençlerle görüşüldü. Rojava'da bulunmalarında katliamın etkisinin olup olmadığı soruldu.

Film, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Bilim Estetik Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı'nın organizasyonunda çekildi, Belgesel filmin yönetmeni; Mustafa Emin Büyükcoşkun, Ekip: Arzu Demir, Ezgi Aydın, Leyla Postalcıoğlu ve Emre Altan

Date & Time

15.06.2019
18:00

Doors open

From: 15.06.2019 17:30
To: 15.06.2019 18:00

Location

Mut!Theater
Amandastraße 58
20357 Hamburg