Dümen/ Betrug

Um vor seiner Frau Leyla zu vertuschen, dass er arbeitslos geworden ist, erschleicht Hakan sich zahlreiche Sozialleistungen. Als er gerade beschlossen hat portionsweise aus dem Betrug auszusteigen, taucht ein Mitarbeiter des Allgemeinen Sozialen Dienstes auf. Die Sache droht aufzufliegen, doch glücklicherweise ist da Nurettin, der Untermieter, der sich gerade trennt und in drei Tagen eine andere heiraten will und natürlich Onkel Yakup, der nicht genug kriegen kann. Doch dann kommt alles noch dicker. Hakans Frau Leyla findet im Schrank Sachen, die nahelegen, dass ihr Mann pikante sexuelle Neigungen hat. Der Psychologe Dr. Ince soll sie unterstützen. Hakan gibt alles, alle anderen auch … und das Unglück nimmt seinen Lauf.

MUT Tiyatrosu yeni bir komedi ile sahnede. ‚Dümen oyunu, işsiz kalmış Hakan‘in sistemin açıklarından yararlanarak yalan üstüne yalan kurarak hayatını devam ettirmesini konu alıyor. Bir insan hayatında hata yaptığında çevresi bundan nasıl etkilenir ve ne kadar zarar görür. Hatadan sadece kendisi mi sorumludur. Hataları düzeltmek için yeni hatalar yaparak düzlüğe çıkabilir mi? Bu Tiyatro oyunu, bir insanın sahtekârlık sınırlarını zorlayarak, yalanlarının içine batarken yakın çevresini de yalanlarına nasıl ortak ettigini komedi bicimde anlatıyor. Kimi istekle kimi de zorla ortak oluyor. Akıl ve hayal sınırları zorlanıyor; bu kadar da olmaz denen rastlantılar, gelmez denilen kişiler ortaya çıkıyor; karikatürlük tipler, fıkralık olaylar fırlıyor. Peki gercek hayatta biz bu olayların neresindeyiz? Toplumumuzda sosyal bir yaraya değinen Dümen oyunu insanin kendini sorgulamasında önemli bir fırsat sunuyor..

Türkisch mit deutschen Übertiteln

Text und Regie: Mahmut Canbay, Schauspiel: Teoman Aykut, Haydar Bakay, Türkan Tekdaş, Mehmet Öndek, Nazım Evren, Berna Taş, M. Nuri Ulug, Fatma Kuru, Ayse Hoçam

Date & Time

26.05.2019
16:00

Doors open

From: 26.05.2019 15:45
To: 26.05.2019 16:00

Location

Mut!Theater
Amandastraße 58
20357 Hamburg